Proč provádět zálohy v Joomla!

Napsal(a) Napsáno sobota, 15 červen 2013 Zveřejněno v Joomla Přečteno 5308 krát
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Zálohování v Joomle je samozřejmě velmi důležité., stejně tak jako u každé práce na počítači. Ale jak se v Joomle zálohy vytváří a jaké k tomu využít rozšíření? Já si vybral Akeebu, protože je velmi oblíbená a dobře hodnocena. V neposlední řadě Vám poradíme, pokud jste si omylem smazali článek a chcete ho obnovit. Ve videu pod článkem pak naleznete oficiální video návod na obnovení ze zálohy.



Proč provádět zálohy?

Zálohy vytváříme, abychom náš web mohli v případě potřeby obnovit. Obnovíme tak veškeré články a údaje, které jsme měli zazálohovány. Je to rozhodně mnohem příjemnější a rychlejší, než psát všechny články znovu. Všeobecně je doporučováno, zálohy provádět před změnou na webu. Takovou změnou může být, že instalujeme a odinstalujeme novou komponentu. Dále zálohu rozhodně udělejte před upgradem Joomla! na vyšší verzi.

Co se zálohuje?

Zálohuje se kompletní obsah webu v databázi a jeho instalace. Nejsnadnější zálohování je, že zazálohujeme root, tedy jakési jádro webu. Přes FTP klienta převedeme obsah webu k nám do počítače. Následná obnova je v tom, že pokud budeme potřebovat tak data, o která jsme přišli, překopírujeme zpět z našeho PC (opět s pomocí FTP) do našeho webu.

Obnovení z koše

Nejde přímo o zálohu, ale je to první krok, který bychom měli udělat, pokud se nám ztratí článek. Je totiž možné, že jsme ho omylem smazali. Měli bychom si zkontrolovat koš. Pokud článek v koši nalezneme, máme částečně vyhráno. Obnova z koše je snadná. Koš nalezneme v nabídce "#Admin Menu" položce Úvod. Zde se nachází položky:

  • Nová položka
  • Položky
  • Nejlepší položky
  • Smazané položky
  • Kategorie
  • Smazané kategorie
  • Značky
  • Komentáře

Postup obnovení z koše

Nejprve si otevřeme Smazané položky. Zde si vybereme články, které byly smazány, a zaškrtneme je. Následně klikneme na položku obnovit. Tímto se položka obnoví do původního místa a je opět viditelná. 

Záloha databáze a Joomly

Záloha databáze a její následné obnovení naleznete v odkaze. Pro zálohování samotné Joomly se používá řada rozšíření. Rozšíření můžeme nalézt na oficiálních stránkách http://extensions.joomla.org v sekci backup (náš odkaz vede přímo do této sekce). Tato rozšíření provedou vytvoření záložního souboru za Vás. Stačí pouze kliknout na tlačítko "Backup" a záloha se vytvoří automaticky na serevru. Tento záložní soubor je vhodné si stáhnout k sobě do počítače a popřípadě i uložit na některé medium typu CD, DVD či Flash paměti.

Návod jak ručně  zálohovat

V administrátorském rozhraní webu nalezneme ikonku phpMyAdmin. Přihlásíte se pomocí našich přihlašovacích údajů pro správu databází. V levém bočním panelu si zvolíme databízi, kterou chceme zazálohovat. Následně klikneme na položku exportovat.

export databáze

Při exportu necháme standardní nastavení (zvolena by měla být položka "Rychlý - zobrazí jen minimum nastavení", nic neměníme) a jen klikněte na tlačítko "Proveď" a uložte soubor, který bude mít koncovku SQL k sobě na disk. Tak je vše zdárně zazálohováno.

Obnova ze zálohy

Při obnově ze zálohy si opět otevřeme a přihlásíme k phpMyAdmin, v levo vybereme databázi k obnově (nahrazení), ale místo položky EXPORT nyní zvolíme IMPORT. Provedeme kontrolu, jestli vybraný soubor zálohy má koncovku SQL a dokončíme pomocí tlačítka Proveď. Nyní je úspěšně záloha nahrána.

 



Naposledy změněno pondělí, 15 červenec 2013 13:29

Zaujal Vás tento článek? Sdílejte ho a šiřte dál...

Zdeněk Novotný

Studoval jsem Výpočetní techniku na SPŠE a VOŠ Pardubice. Od září budu pokračovat ve studium stejného oboru na UPCE. Studium mě celkem baví. Mezi mé koníčky patří sledování filmů a zajímám se i o východní filozofie, jako je Buddhismus a věci mezi nebem a zemí.



Warning: Creating default object from empty value in /pub/jiranwa/webzpravodaj.cz/web/www/plugins/system/t3/includes/joomla25/modulehelper.php on line 177