Tomáš Janeček
Student aplikované informatiky na FIM UHK, nadšený do kódu všeho druhu, tvorby webových aplikací i webdesignu. Vytvořil jsem svůj blog tomasjanecek.cz kam taky občas píšu. Žiju sportem - volejbal, horské kolo, (orientační) běh..., počítači i hraním na sopránové ukulele.
Když už nyní víme, co je redakční systém GetSimple, mnozí by ho rádi vyzkoušeli. Proto jsme si názorně ukázali, nejen jak nainstalovat GetSimple, ale také jak ho používat. Když jsme se dostali až sem, máme redakční systém, můžeme mít na něm už i web s použitím základních šablon Innovation nebo Cardinal. Co se dnes cení nejen u webů je ale originalita, v grafickém designu to platí dvojnásob. Jak udělat originální grafický design necháme na vás, když už ale svůj web v nějaké podobě vytvoříte, ukážeme si, jak vytvořit šablonu GetSimple s vaším designem.
Chcete mít i vy na svém serveru zajímavý, nápaditý a přitom pokud možno co nejjednodušší redakční systém? Jste tu správně. GetSimple jsme si již krátce představili v článku "Co je redakční systém a k čemu slouží", nyní ale půjdeme skutečně do detailů. Jen pro stručné zopakování, GetSimple CMS je open-source redakční systém o dvou megabytech, který nabízí veškeré možnosti, které běžný člověk s webem průměrné i nadprůměrné velikosti potřebuje. Navíc je k dispozici řada pluginů kdybyste náhodou nějakou funkci postrádali.
Přestože HTML není žádná velká věda, ovládá jej jen malá část populace. Drtivá většina internetových uživatelů si vystačí s kliknutím na ikonku prohlížeče a tím, že "jsou na internetu". Lidí, kteří umějí aktivně vytvářet internetový obsah pomocí jazyků (HTML, PHP, Java...), je tedy na poměry populace málo, což dalo za vznik redakčním systémům.
Redakční systém je v angličtině Content Management System (CMS, česky "Systém pro správu obsahu"), což vypovídá o jeho funkci mnohé.
Děti nemají rády knihy bez obrázků z nějakého důvodu - neupoutají je. Obrázky hýbou světem už od našeho dětství a i v dnešní době počítačů mají čím dál větší význam. Ikony téměř všech složek jsou ve Windows stejné a proto musíme pracně číst názvy. Není nad to mít rychlý přehled, tak proč si neodlišit právě ikony, nebo si alepoň nezkrášlit obrázky u aplikací a složek? Odpověď bychom hledali těžko, zvlášť, když je to tak jednoduché. Tak pojďme na to.
Pojem server někomu neříká vůbec nic, někdo tuší, jiný ví, a jistě je také někdo, kdo by chtěl vědět více. Abychom mohli něco zkoušet na serveru, musíme být stále připojení k internetu, což byl, pro někoho stále je, problém. Proto apache friends (apačští přátelé) vytvořili projekt XAMPP, který umožňuje snadno a rychle vytvořit server z jakéhokoliv počítače a přímo na něm testovat weby, webové aplikace, redakční systémy a další software bez jakýchkoliv omezení operačního systému nebo uživatele. A pokud nevíte, jak si s XAMPPem poradit, následující text by vám měl pomoci.